wtorek, 12 lipca 2016
Żywioł zaatakował w Rogach

Wczesny poniedziałkowy wieczór 11 lipca 2016 r. mieszkańcy Rogów zapamiętają na długo. Wichura uszkodziła tam kilkadziesiąt budynków, z czego 10 całkowicie pozbawiła dachu.

Największe straty trąba powietrzna spowodowała w okolicach Domu Kultury "Koźle Rogi". Od rana trwa szacowanie strat. Na miejscu pojawili się m.in. prezydent miasta Sabina Nowosielska i wojewoda opolski Adrian Czubak.

12

345678910111213:58, mnovack , FOTO
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 października 2013
Blick auf Cosel (8)

Rzadko zdarza się tak bogaty w wydarzenia weekend w naszym mieście jak ten sprzed nieco ponad 2 tygodni, czyli 13-15 września. Poniżej kilka fotografii z niektórych (nie wszystkich!) imprez, jakie miały miejsce. A były jeszcze koncerty na rynku, multimedialne pokazy historyczne, odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku baszty...

* * *

Grzegorz Podruczny

W piątkowe popołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej swą nową książkę pt. „Król i jego twierdze. Fryderyk Wielki i pruskie fortyfikacje stałe w latach 1740-1786” promował dr Grzegorz Podruczny. Jeden z jej rozdziałów poświęcony jest twierdzy kozielskiej. W bardzo ciekawym spotkaniu uczestniczyło około 20 osób.
I choć ostatecznie nic nie wyszło z projektu monografii twierdzy, realizowanego z Robertem Słotą, cieszy fakt, że dzięki pracy naukowej dr. Podrucznego mamy coraz więcej publikacji jej poświęconych. A na tym nie koniec, bo kolejna jego książka dotyczyć będzie śląskich twierdz w okresie po 1786 r. Dla fortyfikacji kozielskich był to bardzo interesujący okres.

* * *

Jubileusz Towarzystwa Ziemi Kozielskiej

Swój okrągły jubileusz świętowało Towarzystwo Ziemi Kozielskiej. Podczas gdy większość podobnych regionalnych towarzystw zaprzestało działalności, TZK może poszczycić się 50-letnią historią. Dziś głównym obszarem działania TZK jest prowadzenie miejskiego muzeum, gromadzenie książek i dokumentów związanych z ziemią kozielską, organizowanie corocznych seminariów naukowych oraz wydawanie „Szkiców Kędzierzyńsko-Kozielskich”.
Na fot. powyżej przemawia były prezes TZK dr Ryszard Pacułt. Obok obecny prezes Jerzy Drzewiecki.

* * *

Masa krytyczna

W sobotę o 12:00 ze Sławięcic wyruszyła masa krytyczna zorganizowana przez Sekcję Rowerzystów Miejskich. Po sukcesie ubiegłorocznego protestu przeciw zakazowi ruchu rowerów na obwodnicy (około 100 uczestników!) tym razem akcja wypadła dużo skromniej – piętnastokilometrową trasę pokonało tylko 12 rowerzystów. Celem akcji było zwrócenie uwagi na konieczność budowy trasy rowerowej prowadzącej ze Sławięcic do Koźla.

* * *

Dni Twierdzy Koźle

Głównym punktem VII Dni Twierdzy Koźle była oczywiście inscenizacja bitwy, która jak co roku zgromadziła tłumy mieszkańców.

* * *

III Bieg Koziołków

Rekordową liczbę uczestników zgromadził na starcie III Bieg Koziołków. Dziesięciokilometrową trasę najszybciej pokonali biegacze z Rybnika – Marcin Ciepłak (rekord trasy – 31:46.26) i Dawid Malina. Trzecie miejsce zajął Damian Zawierucha z Jastrzębia Zdroju. Ubiegłoroczny zwycięzca, reprezentant Kędzierzyna-Koźla Jacek Sobas tym razem był dopiero czwarty.

15:47, mnovack , FOTO
Link Komentarze (2) »
sobota, 16 lutego 2013
Blick auf Cosel (7)

Na spacer po Koźlu wybrałem się w pochmurny i chłodny poniedziałek. Jak na miasto wstrząsane aferami, było dziwnie spokojnie...

* * *

1

Mimo że na kompleksowy remont zamku w Koźlu nie ma w chwili obecnej szans, od wielu lat przy obiekcie wykonuje się różne drobniejsze prace. Wyburzenie budynków dawnego sklepu „Sylwia” oraz warsztatu samochodowego spowodowało odsłonięcie jego bryły od strony skrzyżowania ulic Piastowskiej, Kraszewskiego, Pamięci Sybiraków i Bohaterów Westerplatte.

* * *

2

Pewne działania wykonywane na zamku mogą jednak budzić wątpliwości. Wojewódzki konserwator zabytków wyraził bowiem zgodę na rozbiórkę starego muru, odgradzającego dziedziniec przedzamcza od uliczki prowadzącej do baszty. Rozbiórka prowadzona jest bez użycia ciężkiego sprzętu, cegły z muru wyjmowane są ręcznie.

* * *

3

Wokół szpitala w Koźlu dzieje się ostatnio wiele dziwnych rzeczy. Najpierw zawieszono przy jego wejściu tablicę pamiątkową z kompromitującym błędem. W jej odsłonięciu wziął udział dyrektor SP ZOZ Anatol Majcher, który jakiś czas później został odwołany w przez starostę Artura Widłaka. Dziś słyszymy o zwolnieniach kolejnych lekarzy...

Sam budynek szpitala został wzniesiony w 1940 r. w jednym z najniżej położonych miejsc w Koźlu, zaledwie 200 metrów od brzegu Odry, co powoduje, że jest jednym z pierwszych obiektów w mieście zalewanych przez kolejne powodzie.

* * *

4

Trwa remont elewacji budynku przy ul. Targowej 17-21. To ostatni z zabytkowych koszarowców, który doczekał się remontu. XVIII-wieczny zespół budynków koszarowych twierdzy kozielskiej należy do nacenniejszych i najlepiej zachowanych w Polsce.

5

* * *

6

Jest szansa, że rewitalizacja ulicy Targowej nie ograniczy się tylko do aspektu technicznego. W wyremontowanej kamienicy pod numerem 4 niedawno powstał nowy lokal: kawiarnia-restauracja Targowa 4. W poniedziałki zamknięta, więc obszerniejsze wrażenia następnym razem.

00:26, mnovack , FOTO
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 listopada 2012
Blick auf Cosel (6)

1

BiegamBoLubię to ogólnopolska akcja zapoczątkowana przez portal Bieganie.pl i dziennikarzy Programu III Polskiego Radia. Raz w tygodniu (zwykle w sobotę o 9.30) amatorzy biegania z kilkudziesięciu polskich miast mają okazję wspólnie potrenować pod okiem trenera. W Kędzierzynie-Koźlu BBL zadebiutowała 6 października. Biegacze spotykają się na stadionie Kuźniczka, a treningi prowadzą Edward Rydzewski i Jacek Sobas. Bierze w nich udział zwykle kilka-kilkanaście osób. Na fotografii powyżej uczestnicy piątego spotkania w sobotę 3 listopada.

* * *

2

Od parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu rozpoczął wizytację kanoniczną w dekanacie kozielskim biskup opolski Andrzej Czaja. Wizytacja potrwa aż 11 dni, w jej trakcie ksiądz biskup spotka się z działającymi we wszystkich parafiach dekanatu wspólnotami i różnymi grupami wiernych, a także odprawi msze święte. Podczas kazania w Koźlu ksiądz biskup odwołał się do ogłoszonego przez Benedykta XVI roku wiary, ubolewał nad faktem, że tylko ok. 1/4 wiernych kozielskiej parafii regularnie uczestniczy w mszy świętej. Sobotnią mszę współkoncelebrował nowy proboszcz kozielskiej parafii, ks. Janusz Iwańczuk.

* * *

3

W Kędzierzynie-Koźlu powstaje trzeci Orlik. Nowe boisko położone będzie przy PSP11 na Pogorzelcu, od strony ul. Partyzantów. Koszt inwestycji – ok. 2 mln zł.

* * *

4

Kilkanaście lat temu al. Jana Pawła II została poszerzona do czterech pasów ruchu. Teraz, gdy sporą część ruchu przejęła al. Armii Krajowej (obwodnica), pojawia się pomysł jej zwężenia. Jak widać na powyższym zdjęciu, wykonanym w dniu powszednim około godziny 15:30, natężenie ruchu w tym miejscu faktycznie nie stoi temu na przeszkodzie. Pojawia się więc szansa na odzyskanie dla pieszych i rowerzystów centrum Kędzierzyna.

* * *

5

W poniedziałek w pokoju 420 Urzędu Miasta odbyły się konsultacje w sprawie projektu uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji w przedmiocie budżetu obywatelskiego. Spotkanie poprowadził koordynator ds. współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi Michał Kuś, a wzięło w nim udział pięć osób. Największe kontrowersje wzbudził paragraf 11 uchwały, dający prezydentowi miasta prawo odmowy uwzględnienia propozycji mieszkańców (de facto kwestionujący sens całego przedsięwzięcia). Kamil Nowak zaproponował własny projekt – wokół niego toczyć się będzie dalsza dyskusja.

23:31, mnovack , FOTO
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 października 2012
Blick auf Cosel (5)

1

W miniony weekend odbył się XIX Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka”. Mimo krążących tu i ówdzie plotek o odwołaniu festiwalu oraz rezygnacji z pracy w MOK wieloletniej komisarz festiwalu Ariadny Miernickiej, tegoroczna edycja była bardzo udana zarówno pod względem ilości, jak i jakości nadesłanych filmów. Tradycyjnie też niezbyt dopisała frekwencja, niedzielny pokaz nagrodzonych filmów oglądało około 40 osób. Fakt ten zdumiał zasiadającą w jury Beatę Dżon, która ubolewała, że na widowni niemal nie ma młodzieży szkolnej.

Nagrody w kategorii filmów amatorskich Grand Prix zdobył film „Zgrzyt” Michała Mroza, I miejsce – „Taki typ ptactwa” Małgorzaty Goliszewskiej, II miejsce – „Tlen” Daniela Tendaja, III miejsce – „Dance” Berga Jozsefa Tibora (Węgry).

W kategorii filmów studenckich Grand Prix powędrował do Kuby Czekaja za film „Twist & Blood”, I miejsce zdobył film „Wino” Krzysztofa Szafrańca, II miejsce – „Kiedy ranne wstają zorze” Mateusza Głowackiego, III miejsce – „Grudniowe rozmowy” Konrada Łęckiego.

Na fot. powyżej: zastępca dyrektora MOK Mirosław Magiera zamyka festiwal, towarzyszą mu na scenie nagrodzeni, jurorzy oraz sekretarz miasta Wiesław Księski.

* * *

2

W poniedziałek mgła spowiła całe miasto. Z jednego z najbardziej klasycznych kozielskich widoków zniknął kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej...

* * *

3

Magistrat tymczasem planuje przebudowę rynku. Na stronie miasta pojawiły się trzy wizualizacje, a mieszkańcy mogą wybrać jedną z nich. Szerzej o kozielskim rynku i pomysłach z UM rodem – wkrótce.

* * *

4

Zdewastowane kamienice na ul. Sienkiewicza doczekały się remontu! Po remoncie mają służyć celom biurowo-handlowym. Chyba najbardziej zaniedbana z przylegających do rynku ulic gruntownie zmieniła swoje oblicze.

5

23:55, mnovack , FOTO
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 października 2012
Blick auf Cosel (4)

1

Zaczynamy od Blick auf Oppeln, albowiem to właśnie w stolicy województwa rezyduje aktualnie Bolesław Bezeg, wieloletni redaktor naczelny m.in. „Gazety Lokalnej”. W piątek w Miejskiej Bibliotece Publicznej poprowadził spotkanie z Pawłem Kowalem, znanym politykiem i historykiem, poświęcone jego książce „Koniec systemu władzy”. Pamiętający red. Bezega z raczej sympatycznego stosunku do kędzierzyńsko-kozielskiego SLD i prezydenta Fąfary mogliby przecierać oczy ze zdumienia, bowiem jego „opolska wersja” jest bardzo silnie prawicowa. Prawicowego Pawła Kowala pewnie łatwiej byłoby „podejść” z lewej strony, Bolek Bezeg udowodnił jednak, że i z prawej jest to możliwe.

Samo zaś spotkanie było częścią nowej inicjatywy o nazwie Collegium Nobilium Opoliensis, czyli Szkoły i Centrum Myśli Republikańskiej. Projekt Marcina Ociepy i stowarzyszenia „Horyzonty” ma być w założeniu kuźnią prawicowych kadr.

* * *

2

Schody w kozielskim parku są już praktycznie ukończone. Wykonawcą była firma Alog z Reńskiej Wsi. To kolejna kontrowersyjna ostatnimi czasy inwestycja w mieście – kosztowała ponad 300 tys. zł. Czekamy teraz na przebudowę ciągu pieszego od schodów do ul. Zamkowej.

* * *

3

Remont ulicy Kościuszki na osiedlu Pogorzelec (a także bocznych ulic Kilińskiego, Moniuszki i Orzeszkowej) był bardzo potrzebny. Wprawdzie dużo większe znaczenie komunikacyjne mają równoległe do niej ulice Piotra Skargi i Kozielska, to jednak Kościuszki jest swego rodzaju lokalną trasą średnicową starej, pochodzącej głównie z lat 30. XX w., części Pogorzelca. Inwestycja pochłonęła 2 mln zł, ćwierć tej kwoty pozyskano z budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

* * *

4

W popularnym pubie Pod Lwami zaczął działać punkt przyjmowania zakładów bukmacherskich. Niestety, przy okazji na fasadzie zabytkowej kamienicy pojawiła się sporych rozmiarów reklama świetlna.

Z zazdrością spoglądam na Kraków i pionierskie w skali kraju przepisy prawne wprowadzone na Starym Mieście w ramach Parku Kulturowego, ściśle definiujące ilość i formę estetyczną wieszanych na budynkach szyldów i reklam.

* * *

5

Katastrofa budowlana na zamku w Koźlu. Podczas osuszania wschodniego odcinka murów zamkowych runęła część ściany. Konserwator zabytków nakazał wstrzymanie prac, a uszkodzony odcinek zabezpieczono drewnianymi podporami.

Kozielski zamek jest niemal jedynym zachowanym w mieście obiektem pochodzącym z czasów średniowiecza. Miasto remontuje go od kilkunastu lat, najbardziej widocznym efektem tego remontu jest widoczna na fotografii powyżej wieża, odtworzona w latach 2006-07.

6

23:24, mnovack , FOTO
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 października 2012
Blick auf Cosel (3)

To był jeden z najbardziej ekscytujących weekendów w tym roku w Kędzierzynie-Koźlu. Otwarcie Odrzańskich Ogrodów niby przyćmiło wszystko inne, ale warto wspomnieć też o jubileuszowej 25 edycji Wrzosowiska (której niestety ostatecznie nie udało mi się zobaczyć).

* * *

1

Ostatnimi czasy obiekt największych kontrowersji w mieście – zieleniec na kozielskiej wyspie, nie wiedzieć czemu zwany skalniakiem. Kosztował 38 tys. zł, podobno większość z tych pieniędzy pochłonęła rekultywacja terenu. W tej sprawie mieszkańcy i prezydent mówią jednym głosem – wszyscy są oburzeni.

* * *

2

Pierwsze od wielu lat wykopaliska archeologiczne w Koźlu. Te sprzed dwóch dekad, prowadzone na ul. Piramowicza i ul. Skłodowskiej, przyniosły wiele ciekawych odkryć z okresu średniowiecza. Tym razem ekipa pod kierownictwem dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej z Uniwersytetu Opolskiego bada rejon kozielskiej twierdzy. Wykop założony w okolicach grodzy na dawnej fosie odsłonił elementy jej drewnianych umocnień.

* * *

3

A jeśli o twierdzy mowa – w jednym z jej najbardziej charakterystycznych obiektów, półokrągłym budynku zlokalizowanym na kozielskiej wyspie, trwa remont. Szczegółów nie znam, mam nadzieję, że wszystko odbywa się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

* * *

4

Budowa małej elektrowni wodnej na wyspie w Koźlu trwa już niemal rok. Jak widać powyżej, rozcięła wyspę na dwie części, poważnie utrudniając dostęp do jej północnego krańca.

* * *

5

A już się w poprzednim „odcinku” cieszyłem, że wreszcie jakiś remontowany budynek oparł się infekcji „pastelozy”. Niestety, okazało się, że to nie był koniec malowania, a brak poczucia estetyki, wyrażający się tu absurdalnym zestawieniem kolorystycznym, trwale zeszpecił budynek przy ul. Piastowskiej 27.

23:49, mnovack , FOTO
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 października 2012
Zakwitły Odrzańskie Ogrody

Nie mam żadnej wątpliwości, że data 28 września 2012 r. jest jedną z najważniejszych w historii Kędzierzyna-Koźla. Jak by nie oceniać fenomenu galerii handlowych, oddanie do użytku Odrzańskich Ogrodów z pewnością bardzo poważnie wpłynie na codzienne życie mieszkańców miasta.

Dzień wcześniej miało miejsce otwarcie nieoficjalne (wstęp tylko z zaproszeniami) z udziałem Marii Seweryn i Piotra Machalicy. Otwarcie oficjalne uświetniła gromada celebrytów: Katarzyna Zielińska, Edyta Herbuś i Katarzyna Cichopek. Celebrę zakończył niedzielny koncert Sylwii Grzeszczak.

Poniżej fotografie wykonane w historycznym dniu otwarcia (1-20) i trzeciego dnia funkcjonowania galerii (21-24).

123456789101112131415161718192021222324

23:42, mnovack , FOTO
Link Komentarze (2) »
czwartek, 20 września 2012
Blick auf Cosel (2)

To był weekend bogaty w wydarzenia. Szóstym już Dniom Twiedzy Koźle towarzyszyło wiele innych wydarzeń, oprócz przedstawionych poniżej także m.in. zawody w powożeniu, festiwal kulinarny w Sławięcicach oraz historyczne pokazy multimedialne w kazamacie przy ul. Konopnickiej. Przez miasto przejechała też masa krytyczna, rowerzyści protestowali przeciwko ustawieniu znaku zakazu ruchu rowerów na obwodnicy miasta (szczegółowa relacja w kolejnej notce).

* * *

1

Głównym wydarzeniem VI Dni Twierdzy Koźle była oczywiście inscenizacja bitwy. Po raz drugi odbyła się na terenie Reduty Kłodnickiej.

* * *

2

Tradycyjnie imprezie towarzyszyły koncerty na Rynku. W tym roku wystąpili Trio Mariachi, Pako Sarr i Carrantuohill. Ostatni zespół powrócił do Koźla po kilkunastu latach, przed laty występował w kozielskich pubach Tunel i Pod Lwami.

* * *

3

W niedzielę o 11.30 z ul. Konopnickiej wystartował II Bieg Koziołków. W porównaniu z ubiegłym rokiem zmieniła się nieco trasa, nie zorganizowano też biegu VIP-ów. Wystartowało kilka znanych postaci, m.in. radny miejski Łukasz Szostak, dyrektor CKPiU Ireneusz Wiśniewski czy weteran triathlonu Stanisław Zajfert. Reprezentowany był też Cosel.blox.pl :)

* * *

4

Zwyciężył mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, 27-letni Jacek Sobas (trzeci w ubiegłym roku). II miejsce zajął Bartosz Rynkowski z Gdańska, a III – Damian Zawierucha z Jastrzębia Zdroju. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym nie zabrakło kontrowersji – do biegu wbrew regulaminowi dopuszczono 12-latka, a mierząca czas firma w oficjalnych wynikach podała błędne międzyczasy. Zwycięzca pokonał trasę biegu z czasem 0:32:26, ostatni na mecie Sebastian Gałosz uzyskał czas 1:20:22. Nagrody wręczali: w imieniu prezydenta miasta zastępca przewodniczącego Rady Miasta Marek Niemiec (po lewej) oraz p.o. dyrektora MOSiR Zenona Kuś (po prawej).

* * *

5

Miejskie imprezy pozostaną wspomnieniem, a to paskudztwo zostanie na długo. W lipcu na pl. Rady Europy, reprezentacyjnym miejscu Koźla, w pobliżu zabytkowego budynku Urzędu Miasta oraz pięknej secesyjnej willi (Publiczne Przedszkole nr 13) pojawiła się rozdzielnia elektryczna. Bez wątpienia poważnie oszpeciła jeden z najładniejszych zakątków Koźla.

* * *

6

Trwa remont budynku przy ul. Piastowskiej 27. Dawniej szary, zmienił kolor na coś w rodzaju morskiego.

23:28, mnovack , FOTO
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 września 2012
Blick auf Cosel (1)

Blick auf Cosel, czyli widok na Koźle to krótki fotograficzny przegląd tego, co działo się w mieście podczas ostatniego weekendu. Autor blogu przebywa w mieście w nieregularnych cyklach weekendowych, stąd próba oddania jego spojrzenia na Kędzierzyn-Koźle właśnie w taki sposób. Niepełny, wyrywkowy – ale czasem obejmujący sprawy, na które nie zwraca uwagi ten, kto w mieście przebywa stale.

Dlaczego Blick, a nie widok? Bo korzenie rodzinne autora sięgają okolic Lwowa i miło by było, gdyby jakiś ukraiński bloger wymyślił Widok na Lwów zamiast переглянути Львові. Warto dać dobry przykład.

Dlaczego Koźle? Bo autor podziela zdanie Ryszarda Pacułta, że po 1975 r. tak powinno nazywać się miasto. Dodatkowe argumenty – w pierwszym wpisie na blogu ;)

* * *

1

„Nowa” Platforma Obywatelska zorganizowała pierwszą konferencję prasową. Działacze reaktywowanych struktur poinformowali m.in. o złożeniu doniesienia do prokuratury na prezydenta miasta Tomasza Wantułę i szefową jego gabinetu Halinę Damas-Łazowską (na fot. od lewej: Beata Łobodzińska, Piotr Jahn, Andrzej Kopeć, Brygida Kolenda-Łabuś, Ewa Czubek).

* * *

2

Otwarcie galerii handlowej Odrzańskie Ogrody już za kilkanaście dni. Data 28 września 2012 r. na pewno zapisze się w historii miasta.

* * *

3

W kozielskim parku trwają prace nad przebudową schodów. Przecinająca park aleja prowadząca od ul. Filtrowej do ul. Zamkowej to główne piesze i rowerowe połączenie osiedla domków jednorodzinnych na osiedlu Zachód ze Starym Miastem.

* * *

4

Trwają również prace nad wymianą dachu kozielskiej wieży ciśnień. Liczący ponad 100 lat obiekt jest jednym z symboli Koźla. Ciesząc się z zabezpieczenia zabytku przed dalszą degradacją, nie sposób nie zapytać o jego przyszłe przeznaczenie i termin kapitalnego remontu.

23:15, mnovack , FOTO
Link Dodaj komentarz »